Dondurulmuş İnsanlar

Dondurulmuş İnsanlar

İnsanoğlu ölümden sonra da dirilebilmenin ve yaşama devam edebilmenin bir şekilde yolunu aramaya başlamıştır. Uzun zamandır bu anlamda yapılan araştırmalar ve çözüm yolları bulunmaktadır. Ölümden sonra da dünyada kalabilme fikri her bireye cazip gelmektedir. Zira insanoğlu dünyaya adeta bağımlıdır, ne kadar kötü durumlar yaşanırsa yaşansın kimse dünyadan ayrılmak istemez.
Cryonics projesi olarak adlandırılan ve halen araştırmaları süren bu projeyle, ölüm sonrası insan vücudunun dondurularak saklanması ve birtakım hastalıklara çare bulunduğu dönemlerde yeniden çözdürülmesi ile hayata devam edebilmek amaçlanmaktadır. İlk duyulduğunda biraz garip gelebilen bu proje kapsamında ölüm sonrası dondurulma fikrine çok sayıda kişi sıcak bakmış ve öldükten sonra dondurulmayı beklemektedir. Günümüzde 300’ den fazla kişi dondurulmuş halde bekletilmektedir.
Kişilerin öldükten sonra dondurulması ve bu şekilde ilerleyen yıllarda çözdürülmesi fikrini ortaya atan kişi Amerikalı yayımcı, mucit, bilim adamı ve aynı zamanda diplomat ve siyasetçi olan Benjamin Franklin’dir. Benjamin Franklin 18. yüzyılda bir tıp araştırmacısına yazdığı bir mektupta ölen kişilerin aslında dondurularak saklanması gerektiğini ve bilimin geliştiği ve şifalanacakları dönemlerde çözdürülerek hayata döndürülmelerini isteyeceğini bir mektubunda dile getirmiştir. Bu düşünceden ilham alan Fizikçi Robert Ettinger de bu konuda çok sayıda araştırmalar yapmıştır. Cryonics Enstitüsünün kurulmasıyla bu projesinin tam anlamıyla hayata geçirmeyi istemektedir.

Dondurulan İlk İnsan Kimdir?

Cryonics projesi olarak adlandırılan bu proje kapsamında dondurulma işlemi ilk olarak 12 Ocak 1967 senesinde yapılmıştır. 1967 yılından günümüze ölüm sonrası dondurulma işleminin uygulanmasını isteyen kişi sayısı giderek artmaktadır. Zira insanlar kanser ve çaresi olmayan birtakım farklı hastalıklardan hayatını kaybedebiliyor. Böyle şekilde ölümü gerçekleşen insanlar da ölüm sonrasında dondurularak saklanmayı ve ilerleyen yıllarda ölümüne neden olan hastalığın çaresi bulunduğunda yeniden hayata gelme olasılığını düşünürler. Bu nedenle projeye sıcak bakmaktadırlar.
Dondurulan insanlar arasında ilk dondurulma işlemi uygulanan kişi 1967 senesinde Kaliforniya Üniversitesi Psikoloji Profesörü olan James Bedford’dur. Bu kişiden sonra ABD’de 8 kişi daha aynı proje kapsamında dondurulmuştur. Lakin 1979 senesine gelindiğinde bu kişilerin dondurulmuş bedenlerinde birtakım çürüklerin oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu dondurulmuş bedenler arasında sadece Ünlü profesör olan James Bedford’un bedeni kurtarılabilmiştir.
Cryonics Enstitüsünün soğutma sisteminde oluşan arızalar nedeniyle diğer dondurulmuş bedenlerde bozulma olduğu anlaşılmıştır. O dönemlerde bu olay çok fazla tepkiye neden olmuş ve Enstitü bir dönem kapanmaya ve projeden çekilmeye karar vermiştir. Lakin bu kararından vazgeçerek kendilerini bu alanda daha iyi geliştirerek yenilenmiş modern bir dondurma teknolojisinin temellerini oluşturmuşlardır.
Bu teknolojinin oluşturulması ile o dönemlerde amatör olan derin dondurucuların yerini insan dondurulmasını sağlayacak şekilde oluşturulan dondurucu sistemleri almıştır. Dolayısıyla o dönemlerde farklı Enstitülerde de insan bedenleri dondurulmaya başlanmıştır.

Dondurulma İşlemleri Nasıl yapılıyor?

Dondurulma işlemleri ilk kez 1967 senesinde uygulanmıştır. Günümüzde ise ölümünden sonra gerek yurtdışında gerekse ülkemizde de dondurulma işleminin uygulanmasını isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Elbette bedeninin dondurulması işlemi için kişinin vefat etmiş olması gerekiyor. Kişinin ölümünden sonra dondurulma işlemi için hızlı şekilde bireye ulaşılması gerekmektedir. Bundan dolayı Cryonics Enstitüsünde tüm üyelere ölümden sonra hızlı ulaşabilmek ve ölen bireylerin yakınlarının da ne yapmaları gerektiğini anlayabilmeleri adına kolye ve bileklik dağıtılmaktadır. Bu kolye ve bilekliklerin içinde ölü kişiye hiçbir şekilde otopsi ve baş çevresine buz koyulması gibi işlemlerin yapılmaması gerektiği bildirilmektedir.
Ölen kişinin vücudu daha soğumadan damarlarından kan çekiliyor. Ardından buzlanmayı önleyebilmek adına kimyasal bir madde enjekte edilmektedir. Uygulama tamamlandığında ise açılan alana dikiş atılarak işlem tamamlanıyor. Bu işlemin ardından kişiye edep yönünden üzerinin örtülmesi için hafif bir elbise giydirilir. Ardından soğutma ünitesine konulur. Ortalama 5 veya 6 gün insan bedeni 196 derecede soğutulmaktadır.
Soğutma işleminin ardından kişi soğutma üniterinden alınıyor, iç kısmı nitrojen dolu olan metal silindirlere getiriliyor. Dondurulma işlemi bu şekilde tamamlanmış oluyor. Bu şekilde ölüm sonrası dondurulma işlemi yeniden yaşama geri dönme düşüncesiyle hareket eden bir başka kişi dondurulmak üzere işleme tabi tutuluyor.

Dondurulma İşlemi Ne Kadar?

Kişinin öldükten sonra dondurulma işlemi günümüzde ABD ve Rusya’da yapılmaktadır. İlk dondurulma işleminin yapıldığı Cryonics Enstitüsü haricinde bu işlem farklı Enstitülerde de yapılıyor. Bugün dünya ülkelerinde 6 Enstitüde dondurulma işlemi uygulanmaktadır. Fakat dondurulma işlemi maliyet açısından yüksek rakamlar içermektedir. İşlem maliyetleri araştırıldığında ekonomik olan Cryonics Enstitüsü olduğu ortaya çıkmaktadır.
Dondurulma işlemin yapıldığı Enstitüler arasında Alcor adı verilen Enstitünün oldukça yüksek rakamlarda bu işlemi yaptığı bilinmektedir. Kimi kişiler tüm vücudunun dondurulmasını isterken kimi kişilerde sadece kafasını dondurmak isteyebiliyor. Tüm vücut dondurma işlemiyle sadece kafa dondurma işlemi arasında maliyet açısından farklılık oluşabilir. Kişi insanlar bilgi birikimine ve beyin yapılarına çok fazla güvendikleri için beynini dondurmak isteyebiliyor. Zira donmuş beyin hücrelerinden farklı bir beden yapılabileceğine inanmaktadırlar. Alcor Enstitüsü sadece beyin dondurma işlemi de yapabilmektedir. Zira her Enstitü bu işlemi yapmayabiliyor. Günümüzde dahi nüfus patlamasından dolayı çok farklı çevre ve ekonomik sorunlar varken teknolojinin ilerleyerek her hastalığa şifa bulduğu yıllarda bırakın dondurulan insanların yeniden yaşama dönmesini halen hayatta olan kişiler nasıl yaşamlarını sürdürebilir. Bu durum akıl almaz bir şekilde ilerleyen yıllarda ülkelerin doğum sınırlaması getirmesiyle çözülebilir. Başka bir dönemden gelmiş kişilerinde yaşamda olabileceğini düşündüğümüzde oldukça fazla şekilde nüfus sıkıntısının olacağı aşikardır.
Dondurulan insan sayısı günümüzde 300 olduğu bilinmektedir. Lakin bu sayı giderek artıyor. Tüm bunları düşündüğümüzde önemli olanın aslında yaşamı uzatmak değil, ölümsüz fikirler yaratmak olduğudur.

“Dondurulmuş İnsanlar” üzerine bir yorum

Yorum yapın